Kuidas valida madratsit?

 

Iga vana madratsi eluiga saab ükskord otsa ning siis jõuab kätte aeg hakata valima uut. Tõenäoliselt on aga eelmise madratsi ostust möödas piisavalt kaua, et turule on vahepeal tulnud ka uusi ja täiustatud lahendusi ning erinevate toodete valik võib silme eest kirjuks võtta. Panimegi kokku mõned näpunäited, mida uue madratsi soetamisel jälgida võiks. 

 

Eeltöö

 

Enne e-poodidesse sukeldumist või kauplusesse minekut on mõistlik välja nuputada, milline võiks Sinu uus madrats olla. Mõelda tasuks järgnevatele küsimustele:

  • Kas madrats peaks olema pigem pehme, keskmise jäikusega või jäik?
  • Mis materjalist madratsit Sa sooviksid – kas vedrudega või ilma?
  • Millistes mõõtudes peaks Sinu madrats olema?
  • Kas Sul esineb ka allergiaid või seljaprobleeme?

 

Jäikus

Sobiva jäikusega madratsi leidmiseks kahjuks universaalset valemit pole – tegu on eelkõige tunnetusliku küsimusega. Madrats, mis sobib kui valatult Sinu sõbrale või pereliikmele, võib Sinu jaoks olla väga ebamugav ning vastupidi. Küll aga kehtib enamikul juhtudest tõde, et mida raskem on magaja, seda jäigemat madratsit ta vajab. 

Kui juhtub, et ühes voodis magavad kaks väga erinevate kehakaaludega inimest, soovitame kasutada kahte kitsamat erineva jäikusega madratsit ning kahest madratsist tulenevate ebatasasuste vältimiseks nende peal üht laia kattemadratsit. 

 

Materjalid

Laias laastus jagunevad madratsid kaheks – vedrudega madratsid ja vedrudeta madratsid. Emma-kumma eelistamine on siinkohal vaid maitse küsimus.

Vedrumadratsi puhul on tänapäeval standardiks taskustatud ehk pocket-vedru, mis tähendab, et iga madratsivedru on pakitud eraldi kangast kotikesse. Pocket-vedrudega madratsil saab magaja keha tuge täpselt õigetest kohtadest, kuna keha survele allub vaid see madratsiosa, millele raskus parasjagu langeb. Tänu sellele süsteemile esineb madratsil ka oluliselt vähem üldist madratsipinna “õõtsumist”, mistõttu võib öösel rahulikult magamisasendit vahetada, ilma et peaks kartma voodikaaslase magusa une häirimist. 

Kõik Sleepwelli pocket-vedrudega täiskasvanute madratsid on ka tsoneeritud. See tähendab, et madratsil on kas 5 või 7 tsooni, mis pakuvad magajale veelgi lisamugavust. Madratsi tsoonid on ehitatud nii, et jäigemad vedrud jäävad nende kehaosade alla, mis vajavad rohkem tuge ning veidi pehmemad kohtadesse, mis rohkem madratsi sisse võiksid vajuda.

Peale vedrude on madratsite pehmendamiseks kasutusel ka erinevaid poroloone, lateksit, kookoskiudu, villa, puuvilla ja muid materjale. Sleepwelli toodetes kasutusel olevate materjalide kohta saad lähemalt lugeda siit. Samadest materjalidest valmistatakse ka vedrudeta madratseid. HILDING vedrudeta madratsitega saad tutvuda siin

 

Mõõdud

Enamikku vooditesse sobivad standardse mõõduga madratsid, näiteks 160×200. Kui aga oled ebastandardsete mõõtudega voodi omanik, ei tasu samuti meelt heita, sest Sleepwell pakub võimalust tellida mitmeid madratseid ka erimõõtudes. 

Erimõõtudes valmistame järgnevaid mudeleid – RED Pocket, BLUE Pocket Plus, BLACK Multipocket, RED Pocket Etno, BLUE Children Pocket. Selliste madratsite minimaalne võimalik laius on 70 ja maksimaalne 180 cm. Maksimaalne pikkus, millega madratseid toodame, on 220 cm.


Madrats ja tervisemured

Kui oled allergik, siis soovitame kindlasti leida omale madrats, mille katet on võimalik eemaldada ning pesta. Sleepwelli kollektsioonis on kõikide madratsite katted eemaldatavad ja pestavad. Veelgi parem, kui soetada madratsi peale ka kattemadrats. Peale selle, et kattemadratsite katteid on hõlpsam eemaldada kui madratsite omi, on mitmete Sleepwelli kattemadratsite katteid võimalik pesta ka 60-kraadises vees. Sellised tooted on pälvinud ka Eesti Allergialiidu tunnustuse. Lisaks on Eesti Allergialiit heaks kiitnud ka Sleepwelli toodetes kasutatava porolooni. 

Kui oled kimpus seljavaludega, siis võid abi saada jäigemal madratsil magamiseks. Sleepwelli uuest sarjast leiad ka spetsiaalsed jäigad Orthopedic madratsid, mis on disainitud just seljavaevustega inimesi silmas pidades. 

 

 

Madratsi valimine

 

Kui nüüdseks oled eespool mainitud neljale küsimusele vastuse leidnud, on suur osa tööd juba tehtud ning aeg minna kauplusesse või e-poodi! 

Kauplusesse madratseid proovima minnes varu kindlasti piisavalt aega, et õige tunnetus kätte saada. Iga madratsi proovimiseks võiksid aega võtta vähemalt paar minutit. 

 

Mõned nõuanded, mida kaupluses madratsit proovides jälgida:

  1. Ära häbene! Tunne end vabalt, võta jalast kingad ja seljast üleriided.
  2. Heida pikali ja proovi erinevaid asendeid. Võta oma lemmikasend, nagu kodus uinudes.
  3. Tunneta oma keha kumerusi. Madratsi jäikuse sobivuse testimiseks on hea nipp panna käsi selja keskosa ja madratsi vahele. Kui saad seda teha ilma pingutuseta ning jääb isegi üle, siis on madrats Sinu jaoks arvatavasti liiga jäik. Sama kehtib ka vastupidi – kui käsi mahub keha ja madratsi vahele vaevaliselt, on madrats liiga pehme.
  4. Lama ka külili ja tunneta tasakaalu. Kui kaldud kergesti ühele või teisele poole, on madrats liiga jäik. Kui aga vajud liialt sügavale ja pöörata on raske, on madrats liiga pehme.
  5. Proovi madratsit koos erinevate kattemadratsitega ning tunneta nende erinevusi. Madratsi mugavus võib erinevate kattemadratsitega väga palju varieeruda!
  6. Võta kõik kogetu kokku – ning proovi järgmist madratsit.

 

Madratsi soetamine e-poest

Kuigi madratsi sobivus on suuresti tunnetuse küsimus, on piisavalt eeltööd tehes võimalik leida omale ideaalne madrats ka veebipoest tellides. Ning kui peaksid siiski madratsi jäikuse valikul eksima, on alati võimalus tellida juurde ka kattemadrats, mis muudab voodit pehmemaks või jäigemaks. 

 

Soodne vs kallis madrats

Kuna müügilt võib leida nii 100€ kui 1000€ ja rohkemgi maksvaid madratseid, on valikuid päris palju. Küll aga soovitame meeles pidada, et inimene veedab madratsil ligikaudu kolmandiku oma päevast ning seetõttu võiks kindlasti eesmärgiks olla võimalikult kvaliteetse aseme leidmine. Tegu on siiski investeeringuga, mis teenib Sind keskmiselt 7-10 aastat! 

 

Kindlasti tasuks enne madratsi ostmist uurida ka selle tootja tausta ning usaldada pigem tuntud ja pikema ajalooga tootjaid. Sel juhul on oluliselt väiksem võimalus, et toote koostamisel on kasutatud sertifitseerimata ning potentsiaalselt tervisele ohtlikke materjale.

 

Sleepwelli madratsivalikuga saad tutvuda siin ja meie edasimüüjad leiad siit. Kui Sul on tekkinud mõni madratsi valimist puudutav küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami