Kuidas aitab uni võidelda nakkushaigustega?

 

Mitmed uuringud on näidanud, et lühike ja halva kvaliteediga uni lühendab inimeste eluiga, kuna halva une tõttu saab kannatada ka inimese immuunsüsteem. Une ajal toodab meie immuunsüsteem olulisi valke nimega tsütokiinid, mis aitavad meie kehal nakkustega toime tulla. Unepuudus aga vähendab kaitsvate tsütokiinide tootmist. Lisaks väheneb kehas ka haigustega võitlevate antikehade ning rakkude võimekus.

 

Inimese immuunsüsteem koosneb kahest osast – omandatud ja kaasasündinud immuunsus. Kaasasündinud immuunsus on, nagu nimigi ütleb, meil juba sündides olemas ning aktiveerub kohe peale sündi. Kaasasündinud immuunsuse osad ei vaja erinevalt omandatud immuunsusest aktiveerumiseks kokkupuudet mingi antigeeniga. Halb uni aga toob kaasa muudatused aga omandatud immuunsuse nendes osades, mis puudutavad nakkushaigustega võitlemist.

 

Seda väidet toetab kolme USA ülikooli  (University of California, Carnegie Mellon University, University of Pittsburgh Medical Center) koostöös läbi viidud uuring , mis uuris seoseid une kestuse ja rinoviiruse ehk tavalist külmetust põhjustava viirusega nakatumise vahel. Sealjuures uuriti, kuidas erinevad une kestused mõjutavad nii rinoviirusega nakatumist kui ka reaalselt haigeks jäämist ehk külmetusnähtude tekkimist.

 

Uuringust selgus, et inimesed, kes magavad 7 või enam tundi päevas, haigestuvad kokkupuutel rinoviirusega külmetusse 17,2% tõenäosusega. 6-7 tundi maganutel on see tõenäosus 22,7%, 5-6 tundi maganutel 30% ning alla 5-tunnise unega inimestel 45,2%. Seega on hea unehügieen praegusel koroonaviiruse ning muude nakkushaiguste leviku perioodil eriti oluline, et immuunsüsteemi võimekust säilitada.

 

 

Hea unehügieen tähendab täiskasvanute puhul kindlasti 7-9 tundi und. Samuti on oluline ka keha õigesti toetav voodi ning kvaliteetsed tekid ja padjad, mis hoiavad magamise ajal sobivat temperatuuri ja niiskust. Sel viisil veedab inimene oma öised unetunnid täisväärtuslikult. Kui peaks juhtuma, et voodi on ebamugav, teki all liiga palav vm, on ka uni katkendlik ning organismis une ajal toimuvad olulised protsessid häiritud.

 

 

Allikad:

Prather, A., Janicki-Deverts, D., Hall, M., Cohen, S. Behaviorally Assessed Sleep and Susceptibility to the Common Cold. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26118561)