Kuidas mõjutab kevad meie und?

Kevad on uute alguste, lillede õitsemise, päikesepaiste ja soojema ilma aeg. Kui talv hakkab läbi saama ja loodus talveunest virguma, võib meie unerežiim mitmeti muutuda. Käesolevas blogipostituses jagamegi, kuidas kevad meie und mõjutab ja mida saame teha kvaliteetse ööune tagamiseks.

Üleminek suveajale

Üks olulisemaid muudatusi, mis kevadel toimub, on suveajale üleminek. Märtsikuus nihutame alati oma kellasid ühe tunni võrra edasi, saades sellega õhtuteks rohkem päevavalgust. Kuigi see võib tunduda väga väikese muutusena, võib see ühetunnine nihe meie und oluliselt mõjutada. Meie keha on harjunud teatud une-ärkveloleku tsükliga ja kui seda muudame, võib see meie sisemise kella täitsa sassi lüüa. Uue ajaga kohanemine võib võtta mitu päeva või isegi nädalaid, ning sel ajal tunneme sageli uimasust, väsimust ja kogeme uinumisraskusi.

Allergiad

Kevad on ka allergiate hooaeg ja nende jaoks, kes allergiaid põevad, võib see periood olla eriti katsumusterohke. Allergia võib põhjustada ninakinnisust, köhimist, aevastamist ja silmade sügelemist, mis omakorda võivad raskendada ka uinumist ja põhjustada öiseid ärkamisi. Allergiate vastu võitlemiseks on oluline hoida õietolmu levimise ajal aknad suletuna ning soetada koju õhupuhastaja või -filter, et tubane õhk oleks puhas.

Temperatuur

Tubane temperatuur mängib meie une kvaliteedis samuti olulist rolli. Kui ilmad lähevad soojemaks, võime avastada end öösiti voodis uinumisraskuste käes vähkremas. Ideaalne magamistoa temperatuur on vahemikus 16-20 kraadi, seega tasub radiaatoritel võimsust maha keerata ning veenduda, et tuba oleks ka piisavalt jahe.

Suurenenud aktiivsus

Kevad on aeg, mil paljud inimesed muutuvad aktiivsemaks. Olgu selleks siis trenni, kevadkoristuse või aiatöödega tegelemine – suurenenud füüsiline aktiivsus aitab meil öösiti paremini magada. Liikumine vabastab kehas endorfiine, mis aitavad meil end lõdvestunu ja stressivabamana tunda. Siiski on oluline mitte teha rasket trenni väga lähedal magamaminekuajale, kuna see võib vastupidiselt uinumist hoopis raskendada.

Pikemad päevad

Pikemad kevadpäevad võivad samuti meie und mõjutada. Suurem kogus päevavalgust võib uinumist raskendada, kuna meie keha on harjunud pimedust unega seostama ning kui õues pole veel päris pimedaks läinud, ei tunne aju veel, et oleks aeg magama minna. Selle vastu aitab hästi näiteks magamistoas pimendavate kardinate või ruloode kasutamine. Lisaks tuleks oma sisemise kella reguleerimiseks püüda hoida püsivat unegraafikut ka nädalavahetuseti.

Vaimne tervis

Kevadel võib olla positiivne mõju meie vaimsele tervisele ja terve vaim on hea une jaoks hädavajalik. Päikesepaiste tagasitulek ja soojemad ilmad tõstavad meie tuju ning energiataset. Siiski on oluline silmas pidada ka oma töö- ja eraelulist stressitaset, kuna stress ja ärevus võivad meie und negatiivselt mõjutada. Stressi leevendamiseks võib kasutada erinevate lõõgastustehnikate nagu meditatsiooni või jooga lisamist oma igapäevasesse rutiini.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kevad võib meie und mõjutada mitmel viisil. Und mõjutavatest teguritest on oluline teadlik olla ja astuda vajalikud sammud kosutava ööune tagamiseks. Õigete uneharjumuste ja piisava ettevalmistusega saame nautida kõike, mida kevadel on pakkuda ning ärgata igal hommikul värske ja puhanuna.

 

Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami