Uneteaduse A ja O ehk asjad, mida sa peaksid unest teadma

Unel on meie elus ülioluline osa. See võimaldab kehal puhata ja taastuda ning mängib olulist rolli nii meie füüsilises kui vaimses tervises. Ent mis täpselt juhtub, kui me magame ja miks see nii oluline on? Loe edasi ja saa teada!

Mis juhtub, kui me magame?

Kui me magame, läbib meie aju mitmeid erinevaid une etappe. Neid etappe nimetatakse NREM (non-REM) uneks ja REM ehk paradoksaalseks uneks.

NREM-uni jaguneb kolmeks etapiks:
1. etapp: une kõige kergem staadium. Pulss ja hingamine aeglustuvad ning lihased lõdvestuvad.
2. etapp: sügavam une staadium. Ajulained muutuvad aeglasemaks ja korrapärasemaks.
3. etapp: une sügavaim staadium. Ajulained on väga aeglased ja korrapärased.

REM-uni on aktiivsem une etapp. Meie silmad liiguvad kiiresti ja aju muutub aktiivsemaks. REM une ajal näeme me ka unenägusid.

Miks on uni oluline?

Uni on oluline mitmel põhjusel. See aitab meie kehal puhata ja taastuda ning nii füüsiliselt kui ka vaimselt paremini toimida.

Siin on mõned une eelised:

  • Parandab füüsilist tervist: Uni aitab reguleerida ainevahetust, vererõhku ja pulssi. Samuti aitab see tugevdada immuunsüsteemi ning kaitsta meid haiguste eest.
  • Tugevdab aju kognitiivseid funktsioone: uni aitab parandada meie mälu, keskendumisvõimet ja otsustusoskusi. Samuti aitab see meil uusi asju õppida.
  • Vähendab stressi ja ärevust: Uni aitab vähendada stressi ja ärevuse taset. See aitab meil ka paremini raskete emotsioonidega toime tulla.
  • Parandab tuju: Uni aitab parandada tuju ning muuta meid positiivsemaks ja energilisemaks.
  • Suurendab loovust: Uni suurendab meie loovust ja probleemide lahendamise oskusi.

Kui palju und me vajame?

Une hulk, mida me vajame, on inimeseti erinev. Enamik täiskasvanuid vajab öösel umbes 7-8 tundi und, mõni meist ka rohkem või vähem.

Kui sa ei maga piisavalt, võivad tekkida järgmised sümptomid:

  • Väsimus
  • Keskendumisraskused
  • Ärrituvus
  • Meeleolumuutused
  • Söögiisu muutused
  • Peavalud
  • Raskused emotsioonide kontrolli all hoidmisega

Kui sul tekib mõni neist sümptomitest, tasub pöörduda arsti jutule. Arstid saavad unehäireid ka diagnoosida ning nendele ravi leida.

Viimased avastused uneteaduse vallas

Hiljutised uuringud on näidanud, et uni mõjutab lisaks eelpool mainitule ka meie ainevahetust, vererõhku ja südame löögisageduse reguleerimist. Uni mängib rolli ka meie emotsionaalses regulatsioonis ja meeleolus.

Näiteks leiti ühes uuringus, et inimestel, kes magasid öösiti vähem kui 6 tundi, on suurem tõenäosus rasvumiseks kui neil, kes magasid 7–8 tundi ööpäevas. Teises uuringus leiti, et unepuudus võib põhjustada ka vererõhu ja südame löögisageduse tõusu.

Uni on mängib olulist rolli ka meie emotsionaalses regulatsioonis. Kui oleme unepuuduses, tunneme tõenäolisemalt negatiivseid emotsioone nagu viha, ärevus ja depressioon.

Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami