5 nippi parema une jaoks

Enamik inimesi nõustub, et uni on meie jaoks väga oluline ning mõjutab märgatavalt meie tervist ja heaolu. Sealjuures aga tõdevad paljud ka, et nad tunnevad, et võiksid tegelikult palju paremini magada. Koondasime kokku mõned soovitused, kuidas paremini magada. 

Hea une tähtsus

Kui palju und me tegelikult vajame? Laias laastus võib tõdeda, et universaalne vajadus saada täpselt 8 tundi und on müüt. Kõik inimesed on erinevad ja normaalseks võib pidada 6 kuni 10 unetundi.

 

Oluline on aga see, et magada tuleb alati enda keha jaoks piisava hulga tunde. Ehk kui Sa oled “üheksa tunni inimene”, peaksid Sa magama üheksa tundi ja kui oled “kuue tunni inimene”, siis kuus. Liiga vähene uni võib põhjustada terve päeva vältel uimasust, loidust ning mõjutada sooritusvõimet tööl või koolis. Lisaks on magamatus väga ohtlik ka mootorsõidukite juhtidele – üleväsinud juhi tähelepanuvõime ja reaktsioonikiirus on võrreldav alkoholijoobes juhiga.

5 nippi paremaks uneks

1. Elektroonikaseadmete välja lülitamine

Lülita kõik oma elektroonikaseadmed vähemalt üks tund enne magamaminekut välja. Paljud meist kasutavad vahetult enne magamaminekut voodis telefoni või sülearvutit, vaadates enne uinumist filme või rullides sotsiaalmeedia uudisvoogu. Enamik kaasaegseid ekraaniseadmeid kiirgavad aga sinist valgust, mis mõjutab und esile kutsuva hormooni ehk melatoniini taset rohkem kui ükski teine ​​valguse lainepikkus. Sinine valgus avaldab suurt mõju Sinu sisemisele unerütmile ja pärsib melatoniini tootmist. Kui uni voodisse heites kohe peale ei taha tulla, siis heaks alternatiiviks elektroonikaseadete kasutamisele on näiteks raamatu lugemine.

2. Öörežiimi kasutamine

Kui on tekkinud olukord, kus pead enne magamaminekut ikka kindlasti telefonis või arvutis olema, võiksid kasutada funktsiooni, mida nimetatakse öörežiimiks. See funktsioon vähendab nutiseadme ekraanilt kiirgava sinise valguse hulka. Enamikul kaasaegsetel nutitelefonidel on see funktsioon olemas ja võimalik seadistada nii, et see lülituks teatud kellaaegadel automaatselt sisse ja välja. Samuti pakuvad seda võimalust ka enamik uuemaid arvuteid.

3. Liikumine

Kui tunned end sageli enne magamaminekut äreva või rahutuna, püüa rohkem liikuda ning trenni teha. Näiteks tund aega rahulikus tempos kõndimist, jooksmist või jõusaalitreeningut päevas on täiesti piisav aitamaks kaasa õhtul kergemalt uinuda. Meeles tuleb aga pidada, et trenni ei tohiks kunagi teha hilja õhtul. Peale koormust vajavad keha ja aju tund kuni paar aega, et “maha jahtuda” ning seepärast võib väga hiline treening unele hoopis pärssivalt mõjuda.

4. Õige madrats ja padi

Veendu alati, et Sul oleks kvaliteetne ja sobiv madrats ja padi. Kõigi meie kehad on erinevad ning vajavad seetõttu ka erinevate omadustega asemeid. Mõned eelistavad pehmemaid, teised jäigemaid madratseid, mõnele meeldivad kohevamad, teisele jälle lapikumad padjad. Milline Sinu isiklik eelistus ka poleks, veendu alati, et Sinu voodi vastab sellele ning Sa tunned end seal mugavalt.

 

Loe ka meie blogipostitust selle kohta, kuidas aru saada, et peaksid oma madratsi välja vahetama.

5. Korralik õhtusöök

Näljatunne ei ole meeldiv. Sageli arvatakse, et neli või või isegi kuus tundi enne uinumist ei tohiks süüa ning seega on ka palju inimesi, kes lähevad voodisse tühja kõhuga. Tühi kõht võib meid tegelikult aga tundide viisi ärkvel hoida ning mõjutada oluliselt meie une kvaliteeti. Õige arv tunde, mis tuleks jätta õhtusöögi ja uinumise vahele, on aga täiesti tunnetuslik. Enamikul inimestel on kõige mugavam uinuda, kui viimane toidukord on olnud tund kuni kaks enne magamaminekut. Kindlasti tasub aga vältida kofeiini ja kõrge suhkrusisaldusega toitude tarbimist õhtusöögi ajal.

Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami