8 põnevat fakti, mida sa madratsite kohta ei teadnud

1. 10 aasta jooksul kahekordistub su madratsi kaal

Päris õudne mõte, eks? Madratsi vananedes koguneb sinna tolmu, lestasid, naharakke ja higi – seda lausa niivõrd palju, et madrats võib muutuda algsest palju-palju raskemaks. Kümme aastat peale madratsi soetamist on su madrats seetõttu märksa vähem mugav, vähem vastupidav ja mis peamine – palju vähem puhas. Sestap on soovitatav madratsit vahetada iga 7-10 aasta tagant.

2. Sõna “madrats” tuleb araabia keelest

Sõna “madrats” on tuletatud araabiakeelsest sõnast “matrah”, mis omakorda on tuletatud sõnast “taraha”. Kunagi ammu tõid madratsid esimesena läände ristisõdijad, kes idas uutes maades sellist asja esmakordselt nägid. Sel ajal magas enamik eurooplasi põhuga täidetud jämeda kangaga kaetud tagasihoidlikes asemetes ning oldi üsna hämmingus luksuslikest Pärsia patjadest, mida araablased kasutasid. Tegelikult tähendab sõna “taraha” otsetõlkes aga “viska” – lihtsalt viska padi maha ja mine magama!

3. Voodi tegematajätmine võib su madratsile hästi mõjuda

Mäletad, kuidas vanemad alati õpetasid, et voodi tuleb kindlasti hommikul korda teha? See ei pruugi tegelikult tingimata tervislik ja hea mõte olla.

Nimelt voodit tekiga kattes jäävad öösel kehast eritunud higi ja niiskus madratsisse ning see on tolmulestadele ideaalne keskkond paljunemiseks. Tegemata voodi saab aga rohkem õhku ja päikesevalgust, kuivab seega kiiremini ära ning kuiv voodi pärsib lestade paljunemist.

4. Esimesi vedrusid kasutati hoopis toolides

Vanaaegseid vaskvedrusid, mis olid tänapäeval madratsites kasutatavate vedrute eelkäijateks, kasutati tegelikult esmalt hoopiski toolide pehmenduseks. Esimesed vedrumadratsid pandi kokku alles enam kui kümme aastat peale mööblivedrude leiutamist.

5. Kummiga voodilinad leiutati aastal 1958

Mõtled, et kuidas neil sellega üldse nii kaua läks? Meie ka. Kummiga voodilinad on ilmselt parim asi, mis madratsiga juhtuda võib (välja arvatud siis kui on vaja pesu voltida). Tänu nende eest võlgneme naisele nimega Berta Berman.

6. Kõige vanem teadaolev voodi on leitud Lõuna-Aafrikast

2011. aastal avastasid arheoloogid KwaZulu-Natalis Sibudu koopast 77 000 aastat vana voodi. Kui voodi jäänuseid mikroskoobi all uuriti, leiti sealt muuhulgas ka loorberipuu lehti. Tõenäoliselt oli neid kasutatud see seetõttu, et loorberites on mitmeid keemilisi ühendeid, mis võivad putukaid ja muid kahjureid tappa.

7. Lateks leiutati koduse miksri ja auruahju abiga

Lateksi, mis on nüüdseks üks populaarsemaid madratsi valmistamise materjale, lõi kunagi Dunlopis töötav teadlane EA Murphy. 1926. aastal üritas ta luua täiuslikku kerget vahtmaterjali vedela lateksiga, kuid mullid keeldusid lateksi sisse jäämast. Tema naine soovitas kasutada materjali valmistamiseks aga tavalist miksrit ja ahju – ja nii sündiski lateks.

Sellest väikesest köögieksperimendist sai nüüdseks ülilevinud materjal lateks, millest valmistatakse tänapäeval jalgrattaistmeid, polsterdusi ja loomulikult ka lateksmadratseid.

8. Jäik madrats ei pruugi alati seljaprobleemide puhul parim olla

Sageli arvatakse, et kui meid vaevavad seljavalud, siis vajame võimalikult jäika madratsit. Tõsi – enamasti on sellisel juhul jäigem madrats parem kui pehmem, ent liiga jäik madrats toob kaasa olukorra, kus selg ei saa une ajal loomulikult lõdvaks lasta ning seljavalud jätkuvad. Seepärast on madratsi valimisel kõige olulisem tegur magaja sisetunne – soovitame võimaluse korral alati madratseid enne ostmist ise proovida, et veenduda selle mugavuses ja sobivuses.

Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami