Lapsed ja uni

Täiskasvanud pole sugugi ainsad, kellel on mõnikord raskusi uinumisega – samad mured võivad kimbutada ka lapsi. Näiteks ei leia nemadki sageli voodis olles endale mugavat asendit ja vähkrevad seetõttu voodis kogu öö, saamata korralikult magama jääda. Käesolevas artiklis toome välja mõned nõuanded, kuidas saame lihtsa vaevaga aidata oma lastel paremini magada.

Kui palju peaksid lapsed magama?

Enamikule lapsevanematest ei tule üllatuseks, et igal lapsel on oma individuaalne unevajadus, mis muutub aja jooksul. Väikelapse ja teismelise unevajadused (ja ajad) erinevad teineteisest märgatavalt ning seda on oluline ka meeles pidada.

Soovitatavad unetunnid päevas

Vastsündinu (0-3 kuud):  14-17 tundi
Imik (4-12 kuud): 12-16 tundi
Väikelaps (1-2 aastat): 11-14 tundi
Lasteaiaealine (3-5 aastat): 10-13 tundi
Kooliealised (6-12 aastat): 9-12 tundi
Teismelised (13-18 aastat): 8-10 tundi
Täiskasvanud (18-60 aastat): 7 või rohkem tundi
Täiskasvanud (61-64 aastat): 7-9 tundi
Täiskasvanud (65-aastased ja vanemad): 7-8 tundi

Väsinud lapsed ei muuda lapsi aga lihtsalt pahuraks. On tõestatud, et lastel, kes ei saa piisavalt magada, on märgatavalt suurem risk krooniliste haiguste tekkeks ja rasvumiseks.

10 nõuannet, kuidas aidata oma lapsel magama jääda

1. Ekraaniaja keelamine. Lapse toast tuleks eemaldada teler, tahvelarvuti, sülearvuti ja võimalusel vältida seal isegi nutitelefoni kaustamist.
2. Loo kindel magamamineku rutiin. Kindla ja igapäevase rütmi olemasolu enne magamaminekut aitab anda lapse ajule ja kehale märku, et on aeg magamaminekuks.
3. Õhtuste rammusate toitude vältimine. Liiga lähedal magamaminekuajale söömine kipub lapsi ärkvel hoidma, eriti kui toit või jook sisaldab kofeiini või liigset suhkrut.
4. Loo mõnus magamiskeskkond. Veendu, et lapse magamistuba on hubane,  ei ole magamiseks liiga kuum ega külm, liiga valge või vastupidi hirmutavalt pime.
5. Pesemine enne magamaminekut. Enne magamaminekut duši all või vannis käimine mõjub paljudele lastele lõõgastavalt.
6. Öörahu. Magamine on lihtsam, kui magamistoas pole kuulda mujalt tubadest kostuvat lärmi. Teismelised võivad isegi soovida kanda kõrvaklappe.
7. Mugav voodi. Vaata koos lapsega üle, kas tema voodi on õige suurusega või on ta sellest välja kasvanud ning sirutamisruumi väheks jäänud.
8. Ära kasuta voodisse minekut karistusena. See võib tekitada lapsele negatiivse seose magamaminekuga. Samas ei tasu ka hilisemat magamaminemise võimalust pakkuda lapsele preemiana.
9. Väldi magamamineku üle vaidlemist. Anna selle asemel lapsele muid valikuid, näiteks millist pidžaamat ta täna tahab kanda või millist raamatut unejutuks kuulda.
10. Tee magamine perekondlikuks prioriteediks. Lapsed õpivad vanemate pealt. Kui uni on ülejäänud pere jaoks oluline, siis on tõenäoline, et ka lapsed peavad seda tähtsaks.

Kuidas saada aru, kas laps vajab uut voodit?

Üheseid vastuseid, kui vanalt peaks lapse voodi suurema välja vahetama, ei ole. Kuna lapsed kasvavad väga erinevalt ja isegi samaealiste laste vajadused võivad suuresti erineda, tuleks läheneda sellele teemale individuaalselt.

Kui püüad otsustada, kas lapsel on aeg kolida võrevoodist tavavoodisse, võiks küsida endalt, kuidas suhtub laps piiride seadmisesse. Kas ta tahab voodist välja ronida kohe, kui sa ta sinna paned? Kui jah, siis tõenäoliselt on tal veel võrevoodis parem.

Kui laps on kurtnud, et tal on raske voodis mugavalt magada, on see märk sellest, et ta vajab suuremat madratsit ja voodit. Lisaks – kui lapse madrats on üle seitsme aasta vana, vajab see välja vahetamist. Tõenäoliselt on see juba piisavalt ära vajunud, et segab lapse und. Vanusega suureneb ka vajadus mugavuse ja toetava madratsi järele.

 

Meie valikust leiad nii häid beebimadratseid kui lastemadratseid. Sellest, kuidas lapsele madratsit valida, oleme kirjutanud ka eraldi postituse SIIN.

Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami