Miks me vajame talvel rohkem und?

Aasta kõige külmem ja hallim aeg on käes ning paljudel meist on praegusel ajal hommikuti voodist tõusmine eriti keeruline. Talvine suurem unevajadus on aga tegelikult täiesti normaalne. Keskmine aeg, mida talviti lisaks tavapärasele uneajale vajame on 1,75–2,5 tundi öö kohta. Küll aga tasub meeles pidada, et uneaega tuleks tervetel täiskasvanutel piirata kuni 10 tunnini ööpäevas. Pidevalt kauem kui 10 tundi öö jooksul magamine võib viidata depressioonile või muudele haigustele.

Miks me oleme talvel rohkem väsinud?

  1. Vähem päikesevalgust: mida vähem me päikest näeme, seda rohkem toodavad meie kehad melatoniini, mis muudab meid tavapärasest unisemaks.
  2. Madalamad temperatuurid: kokkupuude madalama temperatuuriga kiirendab meie ainevahetust, nõudes meilt seega rohkem toitu ja und. Lisaks võivad siseruumides kasutatavad küttesüsteemid kuivatada limaskestasid ja suurendada sellega haigestumise riski ning haigena vajame samuti paranemiseks rohkem und.
  3. Muutused treening- või söömisharjumustes: talvekuudel on värskeid tooteid poodides vähem saada ja seega sirutame sagedamini käe rafineeritud teraviljatoodete ja suhkrurikka toidu poole. Samuti on külma ilmaga keerulisem treenida ja õues aega veeta. Need muudatused dieedis ja füüsilises vormis võivad märgatavalt meie energiataset alandada ja kiiremini väsitada.

Kuidas kauem magamine meile talvel head teeb?

Pea meeles, et talviti rohkem magamises pole tegelikult midagi halba ega murettekitavat kuniks uni ei ole pikem kui kümme tundi. Pikem uni on meile tegelikult lausa kasulik:

  • Aitab võidelda haigustega
  • Reguleerib söögiisu ning kehakaalu
  • Aitab talvemasenduse vastu

Kuidas talvel paremini magada?

Rohkem und on hea ainult siis, kui tegu on kvaliteetse ja kosutava unega. Siin on mõned näpunäited, kuidas tagada, et saaksid oma uneaegadest maksimumi:

  • Mine magama ja ärka iga päev enam-vähem samal ajal
  • Hoia oma magamistoas temperatuur teistest tubadest veidi madalamal (18-20°C)
  • Veeda aega väljas ja tee regulaarselt trenni
  • Reguleeri magamistoa õhuniiskuse taset õhuniisutaja või -kuivati abil. Soovituslik suhteline õhuniiskus on 40-60%
  • Väldi und segavaid tegureid, nagu telefon voodi kõrval või televiisor magamistoas

Päevased uinakud

Vähem päikesevalgust ei pruugi tekitada mitte ainult soovi varem magama minna, vaid muuta ka kõige kangekaelsemad uinakuvihkajad keset päeva uniseks. Kui selline hetk peaks juhtuma, siis võib täiesti ilma süümepiinadeta omale ühe mõnusa uinaku lubada. Küll aga ei tohiks uinak olla pikem kui 40 minutit, sest vastasel juhul on pärast ärkamine väga keeruline.

Kuidas talveperioodil hommikust ärkamist kergemaks muuta?

Kui meie talvistel külmadel ja pimedatel hommikutel tundub voodist üles tõusmine hommikul enneolematu katsumusena, tasub proovida oma hommikurutiini muuta. Näiteks hommikune treening võib algul tunduda ääretult tüütu, ent on tegelikult suurepärane ärataja, motiveerides voodist tõusma ja andes energiat terveks päevaks.

Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami