Unest ja spordist
Kosutav uni, tervislik toitumine ning paras kogus füüsilist aktiivsust on hea tervise kolm kõige tähtsamat alustala, mis kõik üksteist mõjutavad. Kuidas täpsemalt on aga seotud treeningud ja uni ning mis juhtub, kui ühte väheks kipub jääma, loe käesolevast postitusest.
Unest ja trennist üldiselt
Uni on tervise ja hea enesetunde saavutamiseks ülioluline. Sellel on märkimisväärne mõju meie füüsilisele arengule, emotsionaalsele seisundile, käitumisele ja üldisele elukvaliteedile. Sportlase (ka tervisesportlase!) hea unekvaliteet on otseselt seotud parema soorituse ja kõrgema konkurentsivõimega, lisaks võib kvaliteetne uni vähendada ka vigastuste ja haigestumiste riski. Hea une tagamiseks on oluline hea unehügieen ning piisav füüsiline koormus päevasel ajal.
Une mõju treeningutele
Uni mõjutab meie füüsiliste soorituste juures väga palju. Eelkõige on unest mõjutatud järgmised tegurid:
- Reaktsioonikiirus
- Lihaste motoorika
- Motivatsioon
- Keskendumisvõime
- Stressiga toimetuleku võime
- Lihaste taastumine
- Mälu ja õppimisvõime
- Vigastuste tekkimise tõenäosus
Kui magame liiga vähe, siis hakkavad kõik eelmainitud näitajad halvenema ning meie füüsilised sooritused on otseselt unepuudusest mõjutatud. Näiteks selleks, et reaktsioonikiirus märgatavalt langeks, ei ole vaja isegi pikalt magamata olla – juba üks vahelejäänud öö muudab meie reaktsioone niivõrd palju aeglasemaks, et autoroolis on need võrreldavad alkoholijoobes juhi omadega.
Trenni mõju unele
Nii nagu kosutav uni aitab kaasa paremate treeningtulemuste saavutamisele, aitab trenn kaasa ka paremale unele. Täpsemalt, mõõdukas kuni raske treening võib tõsta meie unekvaliteeti, vähendades uinumiseks kuluvat aega ning öiseid ärkamisi. Lisaks võib füüsiline aktiivsus leevendada päevast unisust ja tänu kõigele eelnevale vähendada vajadust und soodustavate ravimite järele.
Lisaks otsestele mõjudele aitab trenn paremale unele kaasa ka kaudselt. Näiteks aitab regulaarne trenn vältida rasvumist. Rasvumine aga teadupoolest on üks peamisi riskitegureid uneapnoe tekkimiseks – ligikaudu 60% mõõdukatest kuni rasketest uneapnoe juhtumitest on põhjustatud magaja ülekaalulisusest.
Hea unehügieen
Selleks, et tunda end energilise ja puhanuna ning taastada jõudu (tervise)spordiga tegelemiseks, on oluline kinni pidada peamistest hea unehügieeni reeglitest.
Hea unehügieeni jaoks soovitab Maailma Uneorganisatsioon järgnevat:
1. Seada paika regulaarsed uinumise ja ärkamise ajad.
2. Mitte teha päeval pikemaid kui 45-minutilisi uinakuid.
3. Hoiduda suitsetamisest ja liigsest alkoholi tarbimisest 4 tundi enne uinumist.
4. Vältida kofeiini tarbimist 6 tundi enne uinumist (näiteks kohv, tee, paljud karastusjoogid, kakao).
5. Vältida raskesti seeditavaid, vürtsikaid ja suure suhkrusisaldusega toite umbes 4 tundi enne uinumist. Kerge näksimine enne voodisse minekut on lubatud.
6. Tegeleda kehaliselt aktiivsete tegevustega, kuid mitte vahetult enne uinumist.
7. Kasutada mugavat voodipesu.
8. Leida sobiv temperatuur magamiseks ja õhutada tuba.
9. Eemaldada magamistoast kogu üleliigne müra ja valgus.
10. Voodi võiks jääda magamiseks ja seksuaaltegevusteks ning hoiduda tuleks voodi kasutamist töötamiseks ja üldise puhkeaja veetmiseks.
Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami.