6 põnevat uneharjumust laiast maailmast

Igas maailma nurgas magavad inimesed veidi erinevalt. Meie Sleepwellis usume, et unekultuuri mõistmine pole mitte ainult lõbus vaid ka inspireeriv. Seega reisime seekordse blogipostitusega veidi mööda maailma ringi ja uurime põnevaid unefakte ja -traditsioone erinevatest riikidest.

1. Jaapan – avalikud uinakud

Jaapanis võetakse und tõsiselt, aga mitte alati nii, nagu võiks arvata. Jaapanlastel on põnev kontseptsioon nimega „inemuri“, mis tähendab tõlkes enam-vähem „kohalolekut une ajal“. See viitab sotsiaalselt aktsepteeritud harjumusele tukastada avalikes kohtades: näiteks rongis, kohvikus või isegi töölaua taga.

Öösiti magavad paljud jaapanlased endiselt otse põrandale asetatud futon-voodites. See minimalistlik traditsioon on praktiline väikestes korterites ning arvatakse, et aitavat ka rühti parandada. Kuigi põrandal magamine võib paksu madratsiga harjunud unimütsidele tunduda ebamugav, on jaapanlased ka veel 21. sajandil harjunud märksa jäigema magamisasemega.

 

 

2. Hispaania – siesta

Kuigi on tõsi, et traditsiooniline Hispaania siesta ehk keskpäevane uinak on tänapäevaste töögraafikute tõttu vähem levinud kui kunagi, on pärast lõunat puhkamine paljudes linnades ja maapiirkondades endiselt oluline. Näiteks väiksemate Hispaania linnade poed suletakse sageli pärastlõunal lausa paariks tunniks.

Hispaania lõunaosas, kus pärastlõunane päike võib eriti kõrvetada, on päeva kuumimal ajal täiesti mõistlik siseruumides puhata ja toimetusi teha õhtul hiljem. Mitmed eksperdid ütlevad, et selline päevarütm võib toetada ka paremat und ja südame tervist.

 

 

3. Skandinaavia – beebid magavad õues

Lisaks ka üks kodule lähemal asuv uneharjumus: riikides nagu Soome, Rootsi ja Norra (ja sageli ka Eestis) magavad beebid sageli õues, seda isegi miinuskraadidega. Skandinaavias võib sageli kohvikute, kodude ja lasteaedade ees näha rivistatud lapsevankreid, kus beebid sügavat und magavad.

Miks seda tehaks? Arvatakse, et värske õhk aitab beebidel kauem magada ja tugevdab nende immuunsüsteemi.

 

 

4. Itaalia – kahe padja traditsioon

Enamik meist magavad ühe padjaga, ent itaallased on tuntud selle poolest, et kasutavad magades kahte patja. Üks on jäigem ja toetavam, teine ​​pehmem ja mugavam. Võib tunduda nagu väike detail, aga paljude itaallaste jaoks on just kaks patja luksusliku une võti.

Samuti suhtuvad itaallased ka madratsi kvaliteeti väga tõsiselt. Sageli investeeritakse madratsisse, mis on samal ajal jäik kui ka hingav, sobides ideaalselt soojemasse kliimasse. Eestis ei pruugi me jahutavaid materjale nii tihti vajada, kuid tugi ja mugavus on sama olulised.

 

 

5. Indoneesia – grupiune kultuur

Paljudes Indoneesia leibkondades, eriti maapiirkondades, on tavaline, et terved pered magavad samas toas, mõnikord isegi sama madratsit või matti jagades. See tava on juurdunud tugevasse kogukonna-, turva- ja emotsionaalse sideme tundesse.

Kuigi tänapäevane linnastumine nihutab magamisharjumusi eraldi magamistubade poole, hindavad indoneeslased jätkuvalt tugevalt ideed, et jagatud uni lohutav kogemus. See on vahva meeldetuletus, et uni on enamat kui lihtsalt isiklik vajadus – see võib olla ka sotsiaalne rituaal.

 

 

6. Eesti – kohalikud unerituaalid

Ka Maarjamaal pole meile võõrad oma ainulaadsed unetraditsioonid. Paljud inimesed naudivad endiselt enne magamaminekut sooja sauna, mis on lõõgastav rituaal, rahustades nii keha kui ka vaimu. Lisa rituaali veel ka  tass rahustavat taimeteed (nt kummel või pärnaõie tee) ja saadki ideaalse valemi tõeliselt taastava une jaoks.

Eestlased hindavad ka kvaliteetset voodipesu – villaseid tekke, korralikke linasid ja tugevaid, toetavaid madratseid, mis peavad vastu meie külmadele talvedele ja valgusküllastele suveöödele. Uni siin on funktsionaalne, loomulik ja sügavalt seotud meie armastusega mugavuse ja vaikuse vastu.

Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami