Kuidas end pimedatel hommikutel paremini tunda?
Pimedad hommikud, eriti pärast suveaja lõppu, mõjutavad oluliselt meie bioloogilist kella, une-ärkveloleku tsükleid ja üldist meeleolu. Hommikuse valguse vähenemine häirib meie ööpäevarütmi, mis sõltub une ja erksuse reguleerimiseks suuresti loomulikust valgusest.
Pimedate hommikute bioloogiline mõju
Meie sisemine kell ehk ööpäevarütm on täpselt häälestatud loomuliku valguse tsükli järgi. Hommikune valgus pärsib unisuse eest vastutava hormooni melatoniini tootmist ja suurendab kortisooli taset, aidates meid üles äratada. Kui aga suveaeg lõpeb, võib hommikuvalguse puudus seda loomulikku protsessi häirida, põhjustades ärgates uimase ja väsinud tunde.
Emotsionaalsed ja füüsilised mõjud
Valguse puudumine võib vallandada hooajalise afektiivse häire (SAD), mida iseloomustavad sümptomid nagu püsiv tujutus, suurenenud söögiisu (isutades eriti süsivesikute järele) ja energiapuudus. See meeleoluhäire on tihedalt seotud päikesevalguse vähenemisega, mõjutades serotoniini tootmist. Serotoniin on aga neurotransmitter, mis mängib olulist rolli meeleolu, heaolutunde ja une tasakaalu saavutamisel.
Nippe pimedate hommikutega toime tulemiseks
1. Kunstlik valgus: suuremates elektroonikapoodides müüdavad päevavalguslambid võivad leevendada päikesevalguse puudust. Need seadmed simuleerivad päikesevalgust, pakkudes vajalikku valgust ööpäevarütmi reguleerimiseks ning aidates seega loomulikumalt ärgata.
2. Stabiilne unegraafik: regulaarse unegraafiku säilitamine aitab stabiliseerida ka sisemist kella ja hõlbustab hommikust ärkamist, isegi kui väljas on pime.
3. Hommikuvõimlemine: kehalise tegevusega tegelemine kohe pärast ärkamist aitab tõsta tuju ja energiataset, mis aitab lahti raputada uimasuse, mis sageli pimedate hommikutega kaasneb.
4. Toitumise korrigeerimine: D-vitamiini, oomega-3 rasvhapete ja trüptofaani rikka dieedi tarbimine aitab parandada meeleolu ja anda lisaenergiat. Need ained on piiratud päikesevalgusega kuudel tõeliselt olulised.
5. Professionaalne abi: kui SADi sümptomid püsivad, võib osutuda vajalikuks konsulteerida tervishoiuteenuse osutajaga. Ravimeetodid nagu kognitiiv-käitumuslik teraapia või antidepressandid võivad aidata SADist vabaneda.
Hommikurutiinid
6. Loo omale hommikune rituaal: pane paika hommikurutiin, mis hõlmab selliseid tegevusi nagu meditatsioon, päeviku pidamine või rahulik hommikusöök, et alustada oma päeva positiivselt.
7. Ergutavad lõhnad: Aroomiteraapia koos stimuleerivate lõhnadega nagu piparmünt, eukalüpt või tsitruselised, võib aidata puhastada n-ö vaimset udu ja turgutada meeli.
8. Planeeri oma päeva: Kui võtad aega oma päevategevuste kavandamiseks, aitab see leida eesmärgi ja suuna, aidates võidelda sihituse tundega, mis pimedatel hommikutel kergesti tekib.
9. Kaasa oma vaimu: alusta päeva vaimselt stimuleerivate tegevustega nagu ristsõnade lahendamine või lugemine, et aju kognitiivseid funktsioone käivitada.
10. Sotsiaalne suhtlus: proovi lisada oma hommikusse sotsiaalset suhtlust, olgu selleks siis kiire vestlus pereliikmega, kõne sõbrale või kolleegidega suhtlemine. See aitab samuti tuju tõsta ja meelt teravdada.
Mõistes pimedama ajaga kaasas käivad väljakutseid ning rakendades eelmainitud nippe, võid olla kindel, et olemine on hommikuti vähemalt natukene parem. Selline lähenemisviis ei aita ainult kohaneda vähema päevavalgusega, vaid parandab ka üldist heaolu keerulistel talvekuudel.
Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami.