6 nippi sügavamaks uneks
Kas vähimgi müra, liikumine või valgus magamistoas äratab sind üles? N-ö “kerge uni” on üllatavalt levinud ja võib ka peale kaheksatunnist ööund jätta sind hommikul rampväsinuks. Õnneks on olemas praktilisi viise, kuidas saada rohkem segamatult magada – isegi siis, kui oled ümbritseva maailma suhtes tundlik.
1. Loo endale rahulik magamiskeskkond
Sinu magamistuba peaks olema paik, mis on vaid magamiseks. See tähendab, et see peab olema jahe, pime ja vaikne. Kasuta pimendavaid kardinaid või silmamaski, et blokeerida varahommikune valgus – eriti kevadel ja suvel, kui päike varakult tõuseb. Valge müra masin või isegi vaikne ventilaator võib aidata varjata ootamatuid helisid, mis muidu sind ärataksid.
2. Vaheta välja oma madrats või voodi
Kui oled kerge unega, võib sinu voodi paremini magamist nii aidata kui takistada. Liikumisülekanne on üks suurimaid öise ärkamise põhjuseid – kui sinu partner liigub, hakkab madrats õõtsuma ning see äratab üles. Sellisel juhul on hea lahendus kui partnerid magavad kahel eri madratsil, mille peale on lisatud ühine kattemadrats. Niiviisi on liikumise ülekanne väiksem ja uni rahulikum.
3. Piira õhtust stimulantide kasutamist
Isegi kõige kergemad magajad võivad saada kasu väikestest elustiilimuudatustest. Proovi algatuseks vähendada kofeiini tarbimist pärast kella 14 ning väldi raskeid toite või alkoholi tarbimist vahetult enne magamaminekut. Kõik eelnev võib segada sinu unetsükleid ja raskendada keha püsimist sügavas unes.
4. Hoia järjepidevat rutiini
Meie aju armastab rütmi. Iga päev samal ajal magamaminek ja ärkamine aitab treenida keha sügavamaks uneks. Lõõgastav magamamineku rituaal, näiteks soe dušš, tee joomine või kerge venitamine võib anda kehale märku, et on aeg uneks valmistuda.
5. Proovi kergemaid und soodustavaid abivahendeid
Looduslikud toidulisandid nagu magneesium või melatoniin (väikestes annustes ja arsti nõusolekul) võivad mõnikord aidata kerge unega magajatel sügavamalt puhata. Ka eeterlikud õlid nagu lavendel või rahustavad padjaspreid võivad aidata luua rahustava keskkonna. Mõte pole niivõrd just ennast rahustada, vaid eelkõige aidata oma ajul rahulikumasse seisundisse jõuda.
6. Tegele oma stressiga enne magamaminekut
Kiired mõtted ja stress võivad hoida sind püsivalt rahutus olekus, mis toob kaasa ka kerge une. Päevaste mõtete kirjapanek enne magamaminekut, mediteerimine või isegi lihtsalt järgmise päeva tegemiste nimekirja kirjutamine võib aidata mõtteid selgeks saada. Kui sinu kerget und põhjustab ärevus või ülemõtlemine, on õhtuti meele rahustamine sama oluline kui keha rahustamine.
Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami.