Uni ja vaimne tervis

Elame kiire elutempoga maailmas, kus puutume pea iga päev kokku stressi ja üle pea kuhjuvate kohustustega, mistõttu on piisav uni eriti oluline. Paljud aga ei tea, et une mõju meie vaimsele tervisele on palju sügavam ja suurem kui pealtnäha tundub. Käesolevas postituses räägimegi veidi une ja vaimse heaolu seostest. 

Unest ja vaimsest tervisest üldiselt

Ilmselt ei üllata kedagi, et ebapiisavad unetunnid või ebakvaliteetne uni võib meid tujukaks ja kergestiärrituvaks muuta. Kroonilise unepuuduse tagajärjed on aga palju tõsisemad ning mõjutavad meie vaimset tervist väga tugevalt. Uuringud on näidanud, et inimestel, kes ei saa pikema aja jooksul piisavalt magada, on suurem risk meeleoluhäirete (nt depressioon ja ärevus) tekkeks.

REM-une tähtsus

Üks olulisemaid vaimse tervise mõjutajaid on REM-uni ehk unetsükli etapp, mida iseloomustavad eredad unenäod ja silmade kiire liikumine. REM-une ajal töötleb meie aju aktiivselt emotsioone, kogemusi ja mälestusi. See uneetapp on emotsioonide reguleerimise ja psühholoogilise heaolu jaoks ülioluline.

REM-unega koonerdades häirime aju võimet oma emotsioone töödelda ja neid mõtestada. See võib põhjustada kõrgemat ärevuse taset, meeleolumuutusi ja üldiselt vähenenud võimet stressiga toime tulla.

Unepuuduse mõju kognitiivsetele funktsioonidele

Lisaks emotsioonide reguleerimisele mängib uni keskset rolli ka aju kognitiivsetes funktsioonides. Kui oleme hästi puhanud, on meie aju tõhusam keskendumist, mälestuste talletamist ja probleemide lahendamist nõudvate ülesannete sooritamisel. Krooniline unepuudus aga kahjustab selgelt neid funktsioone, tuues kaasa kognitiivsed raskused ja toimetuleku halvenemise.

Pikema aja jooksul võib kognitiivsete funktsioonide langus soodustada ärevust, madalat enesehinnangut ja süvendada olemasolevaid vaimse tervise probleeme.

Hea uni toob parema vaimse tervise

Hea uudis on aga see, et unekvaliteedi parandamine võib ka vaimset heaolu parandada. Siin on mõned praktilised strateegiad unehügieeni parandamiseks:

  1. Hoia järjepidevat unegraafikut: püüa magama minna ja ärgata iga päev samal ajal, isegi nädalavahetustel. See aitab reguleerida keha sisemist kella.
  2. Loo rahustav magamaminekurutiin: tegele enne magamaminekut lõõgastavate tegevustega nagu lugemine, venitamine või rahustava hingamise harjutused. Väldi stimuleerivaid tegevusi nagu intensiivsete filmide vaatamine või tulised arutelud.
  3. Optimeeri oma unekeskkonda: veendu, et magamistuba oleks rahulik ja mugav. See hõlmab ruumi pimedana hoidmist, mugavat temperatuuri ning kvaliteetsesse madratsisse ja patjadesse investeerimist.
  4. Piira ekraaniaega enne magamaminekut: ekraanide kiirgav sinine valgus võib häirida und reguleeriva hormooni melatoniini tootmist. Püüa vältida ekraanide vaatamist vähemalt tund aega enne magamaminekut.
  5. Jälgi oma kofeiini ja alkoholi tarbimist: nii kofeiin kui ka alkohol võivad und häirida.
  6. Vajadusel otsi professionaalset abi: kui sul on probleeme püsivate unehäirete või vaimse tervisega, pöördu abi saamiseks perearsti poole.

Kokkuvõtteks

Une ja vaimse tervise vahel on väga otsene ja oluline seos. Seades prioriteediks oma unehügieeni ja püüdes teadlikult paremini välja puhuta, saame astuda olulisi samme tervema vaimu suunas.

Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami