7 üllatavat märki, et sa vajad rohkem und

Kas sa magad igal öösel piisavalt? Kiire elutempoga maailmas on lihtne juhtuma, et pigistad aega unetundide arvelt. Kuigi hea une olulisus on justkui kõigile teada, ei märgata tihti mitmeid üllatavaid märke, mis viitavad rohkema puhkuse vajadusele. Loe edasi ja saa teada, millised need märgid on!

1. Isud rämpstoidu ja muu ebatervisliku järele

Kas teadsid, et ebapiisav uni võib põhjustada ka ebatervislikke toitumisvalikuid? Unepuuduses keha ihkab sageli kiire energia poole kõrge kalorsusega ja süsivesikurikaste toitude (nt šokolaad või pitsa) näol. Lisaks häirib ebapiisav uni söögiisu reguleerivaid hormoone, tekitades pidevat näljatunnet. Söögiisu ja toitumisharjumuste jälgimine võivad olla sinu unevajaduste kohta olulised näitajad.

Pärast pikka päeva vajab keha taastumist. Piisava une puudumisel võib energiavaegus põhjustada kompenseerivat käitumist, näiteks õhtust snäkkimist. Pikaaegne magamatus võib seega põhjustada ka toitumisest tulenevaid probleeme nagu diabeet või rasvumine. Kui oled olukorras, kus mõne lisatunni magamine ei ole kohe võimalik, vali maiustuste ja kiirtoidu asemel tervislikud kiudainerikkad toidud nagu näiteks puder või puuviljad.

2. Nahk ja silmad reedavad

Kas oled märganud kahvatut ja hallikat jumet, paistes silmi või tumedaid silmaaluseid? Uni on kehale oluline taastumisaeg, mil toodetakse olulisi valke nagu kollageen ja elastiin särava, sileda ja pingul naha jaoks. Liigvähene uni pärsib seda olulist naha noorendamise protsessi, kiirendades omakorda vananemismärkide ja üldise väsimuse ilmumist meie näole. Väliste väsimusmärkide vastu võitlemiseks sea igal ööl iluuni esikohale ning taga nahale piisav niisutus.

3. Kuhu ma oma võtmed panin?! Aga rahakoti? 

Üks une üliolulisi funktsioone on aidata ajul mälestusi töödelda, kinnistada ja salvestada. Unepuudus võib põhjustada tavapärasest sagedamat unustamist ja raskusi uue info meeldejätmisega. Kuna uni mängib kognitiivsetes funktsioonides keskset rolli, võib pikema aja jooksul esinev sage unustamine olla märk vajadusest rohkem magada. Kui lisaund pole võimalik kohe magada, võta appi kalendermärkmik või telefoni meeldetuletused.

4. Kohmakus

Enda pidev ära löömine, komistamine või rutiinsete ülesannete tavapärasest aegavõtvam sooritamine võivad samuti viidata unepuudusele. Väsimus pikendab reaktsiooniaega ja motoorseid oskusi, mis on eriti ohtlik auto juhtimisel või masinatega töötamisel. Kui tunned end ebatavaliselt kohmakana, püüa teha päeval lisauinakuid, et taastada energiavarud ja tagada üldine heaolu. Ära kunagi tegele täpsust ja tähelepanu nõudvate tegevustega, kui oled väsinud, sest mitmed uuringud on leidnud, et väsinud autojuht on liikluses sama ohtlik kui alkoholijoobes autojuht.

5. Tujud nagu Ameerika mäed

Kuigi mõningased igapäevased meeleolu kõikumised on normaalsed, võib püsiv ärrituvus, ärevus või depressioon olla seotud ebapiisava unega. Unepuudus kahjustab aju stressijuhtimist ja meeleolu reguleerimist, eriti emotsionaalse taastumise jaoks hädavajaliku REM-une puudumisel. Kuna REM-uni toimub valdavalt meie unetsükli lõpus, taga omale igal ööl selle olulise faasi jaoks piisav une kestus.

6. Arusaamatud valud kehas

Seletamatute nõrkade valude kogemine ilma intensiivse füüsilise tegevuseta võib olla märk ebapiisavast unest. Mitte-REM uni on organismi igapäevaste paranemisprotsesside jaoks ülioluline, aidates kaasa üldisele füüsilisele tervisele. Lisaks une kvantiteedile pööra tähelepanu ka selle kvaliteedile ning loo omale sobiv unekeskkond, sealhulgas madrats ja padi. Kui arusaamatud valud aga ka une paranedes jätkuvad, pöördu kindlasti arsti poole.

7. Sage haigestumine

Uni on toimiva immuunsüsteemi üks peamisi alustalasid. Piisava puhkuse puudumisel väheneb immuunsüsteemi tugevdavate valkude vabanemine kehas, ning see muudab meid haigustele vastuvõtlikumaks. Sagedased külmetushaigused võivad olla märk sellest, et sa ei maga piisavalt hästi. Kuigi tervislik toitumine ja liikumine aitavad immuunsusele kaasa, ei suuda need täielikult kompenseerida unepuuduse mõju kehale.

Sleepwelli voodis on igal ööl uni magus ja kosutav. Tutvu meie toodetega siin. Kui Sul on tekkinud mõni küsimus, mis jäi käesolevas postituses vastamata, võid julgelt meiega ühendust võtta ka läbi Facebooki või Instagrami